Minőség

Folyamatos szakmai fejlődés
Etikus működés
Közösségépítés
Sokszínűség
Úttörő szellemiség
Kompetenciák

Elemei

Az EMCC azért jött létre, hogy a társadalom javára világszerte fejlessze, megismertesse és népszerűsítse a mentoring, a coaching és a szupervízió legjobb gyakorlatát. E tevékenysége keretében széleskörű partnerségben dolgozik a szakmák professzionalizálódásáért.

2011 júniusában az EMCC egyike volt annak a négy szervezetnek, amelyek megalkották és elfogadták a Professional Charter for Coaching and Mentoring elnevezésű dokumentumot, mely a szakmák önszabályozásának alapdokumentuma. A Charta az Európai Unió területére terjed ki. Fő célja annak biztosítása, hogy a gyakorló coachok és mentorok professzionális és etikus módon végezzék tevékenységüket. A Charta megalkotásának további célja volt, hogy az ügyfelek széles körben megismerjék a coachingot és a mentoringot, egyúttal pedig a két szakmába – mint a szakmai és személyes fejlődés folyamatába – vetett közbizalmat előmozdítsa.

A Charta – mint az önszabályozás legfontosabb eszköze – egyben követelményeket is támaszt a szakemberekkel és a szakmai szervezetekkel szemben, így például széles körben elfogadott kompetenciarendszerhez köti a szakemberek képzését, továbbképzését és szolgáltatói tevékenységüket, valamint előírja számukra etikai kódex elfogadását és az annak megfelelő működést.

A Charta, az EMCC kompetencia-keretrendszere és ehhez kapcsolódóan a folyamatos szakmai fejlődés előírásai, a Globális Etikai Kódex, valamint a Sokszínűségi és befogadási nyilatkozat együttesen biztosítják, hogy az EMCC által akkreditált coachok a lehető legmagasabb szintű szolgáltatást nyújthassák ügyfeleiknek.

Ezen az oldalon azokat az információkat gyűjtöttük össze, melyek útmutatóul szolgálnak azoknak, akik szakemberként a coaching, a mentoring vagy a szupervízió területén működnek.

Kompetencia-rendszer

A kompetencia-keretrendszer célja, hogy leírást adjon a coachok/mentorok/szupervizorok  munkájáról annak érdekében, hogy segítse a coachokat/mentorokat/szupervizorokat saját érettségi szintjük felmérésében, valamint, hogy a képzést nyújtó szervezetek a saját hallgatóik mentoring/coaching/szupervízió teljesítménye alapján értékelhessék képzéseik hatékonyságát. Mind a coachok/mentorok, mind a szupervizorok számára készült keretrendszer nyolc kompetenciában határozza meg a kompetencia indikátorokat, amelyek egyben az egyes szakmák magatartási és elvi útmutatói is. A kompetencia keretrendszer továbbá értékelési eszközként is funkcionál: egy tapasztalt értékelő számára lehetővé teszi, hogy:

  1. értékelje egy coach/mentor/szupervizor működését
  2. megállapítsa egy coach/mentor működésének érettségi szintjét (EIA szintek szerint)
  3. megállapítsa a coach/mentor képzések szintjét (EQA szintek szerint)

A coachok és mentorok értékeléséről bővebben olvashatsz az Akkreditáció menüpontban.

Az EMCC Global a kompetencia-keretrendszerekre úgy tekint, mint:

  • hasznos kiindulópontjai a párbeszédnek és a vitának;
  • értékes referenciaanyagok a gyakorlati szakembereknek, oktatóknak és értékelőknek,
  • ötletgyűjtemények, melyek segítenek megválaszolni a kérdést: "milyen a jó?".

Ugyanakkor az EMCC Global elfogadja, hogy a kompetencia-keretek csak a történet egy részét mesélik el, és a személy néhány alapvető tulajdonsága nem ragadható meg a keretekben és definíciókban.

Coaching és mentoring

A coachok és mentorok számára készült kompetencia-keretrendszer nyolc kategória mentén,  4 érettségi szinten határoz meg kompetencia indikátorokat. A nyolc kompetencia kategória az alábbi:

1. Én-tudatosság

Bizonyítja, hogy tudatában van saját értékeinek, meggyőződéseinek és viselkedésének, felismeri, hogy mindezek hogyan hatnak munkájára, és képes ezt a tudatosságát eredményesen felhasználni a kliensmunka során – és amennyiben releváns, a megbízókkal is.

2. Elkötelezettség az önfejlesztés iránt

Kutatja és fejleszti munkájának minőségét, fenntartja a szakma jó hírét.

3. A szerződés menedzselése

Az ügyféllel – ahol releváns, a megbízókkal is – együtt létrehozza és fenntartja a coaching/mentoring szerződés elvárásait és korlátait.

4. Kapcsolatépítés

Gyakorlottan épít ki és tart fenn eredményes kapcsolatot az ügyféllel, amennyiben releváns, a megbízóval is.

5. Belátás és tanulás lehetővé tétele

Az ügyféllel és a megbízóval való munkája során képes belátást és tanulást előidézni.

6. Eredmény- és cselekvésorientáltság

Módszerek és saját képességei alkalmazásával támogatja ügyfelét a kívánt változások elérésében.

7. Modellek és technikák alkalmazása

Az alap kommunikációs készségeken túl modelleket és eszközöket, módszereket és elméleteket használ fel a belátás és tanulás lehetővé tétele érdekében.

8. Értékelés

Információt gyűjt munkájának eredményességéről, és hozzájárul az eredmény-értékelési kultúra kialakításához.

Az EMCC coachok és mentorok számára kidolgozott kompetencia-keretrendszere letölthető itt:

Szupervízió

Az EMCC a szupervízióra vonatkozó kompetencia-keretrendszerét az évek során végzett kutatások és visszajelzések alapján alakította ki. A keretrendszer nyolc alapvető kompetenciát tartalmaz, amelyek az alábbiak:

Szerződéskötés

  1. Kezeli a szupervíziós szerződést és folyamatot

A szupervízió funkciói

  1. Elősegíti a fejlődést
  2. Támogatást nyújt
  3. Népszerűsíti a szakmai sztenderdeket

A szupervizor képességei

  1. Önismeret
  2. Tudatosság a kapcsolatra
  3. Tudatosság a rendszerre

Csoportokkal való munka

  1. A csoportos szupervízió elősegítése

Az EMCC szupervizorok számára kidolgozott kompetencia-keretrendszerét az EMCC tagjai elérhetik az EMCC Global weboldalán belépést követően a tagok számára biztosított ingyenes tartalmak között (Home > Membership > Members Resource Area > Free material for members) - angol nyelven

A szupervízió kompetencia-rendszerét bemutató irányelvek innen tölthetők le:

Folyamatos szakmai fejlődés

Mi az a CPD?

A folyamatos szakmai fejlődés (Continuous Professional Development, CPD) valamennyi coach, mentor és szupervizor fejlődésének egyik legfontosabb eleme, annak motorja, egyben hozzájárul a szakmai sztenderdek fejlesztéséhez. A fentieken túl a CPD egyik legjelentősebb és legpraktikusabb feladata, hogy bizonyítékul szolgál az egyéni akkreditációs folyamatban résztvevő coachok, mentorok és szupervizorok számára. Azt bizonyítja, hogy az adott szakember energiát fektetett coaching/mentoring/szupervízió kompetenciáinak fejlesztésébe, és ezáltal személyes fejlődésébe.

  • Folyamatos, mert a tanulás sosem szünetel, függetlenül a szakember korától vagy szakmai tapasztalatától,
  • Szakmai, mert a szakmai szerepben használt szakmai kompetenciák fejlődését szolgálja,
  • Átfogó fejlődés, mert célja a szakmai hatékonyság fejlesztése, a szakmai előmenetel előmozdítása, amely jóval szélesebb körű annál, mint ami egy formális képzéssel elérhető.

A folyamatos szakmai fejlődés során tehát a formális képzéseken, tréningeken túlmenően a szakemberek az informális tanulás elemeit is használják, legyen szó konferenciákról, szakirodalom olvasásáról és feldolgozásáról, bemutatókon, workshopokon való részvételről. A Folyamatos szakmai fejlődés tervezett tevékenység, amelynek során a reflektív praxis kiemelt szerepet kap.

Az EMCC tagjai a szervezet folyamatos szakmai fejlődésre vonatkozó útmutatóját letölthetik angol nyelven az EMCC Global weboldalán, belépést követően a tagok számára biztosított ingyenes tartalmak között (Home > Membership > Members Resource Area > Free material for members) - angol nyelven

A CPD útmutató angol nyelven elérhető az EMCC Global elektronikus könyvesboltjában is:
emccbooks.org

Állandó programjaink

Az EMCC Magyarország elkötelezett a hazai szakemberek folyamatos szakmai fejlődésének elősegítésében, ezért rendszeresen szervez rendezvényeket magyar nyelven, és informálja tagjait a nemzetközi színtéren elérhető rendezvényekről. Legjelentősebb programjaink a havonta megrendezésre kerülő Szakmai műhelyek, és éves nagy konferenciánk, az EMCC Akadémia.

A Szakmai műhelyek célja a kezdő és gyakorló coachok számára olyan jó gyakorlatok, módszerek, technikák bemutatása, melyeket beépíthetnek működésükbe. Az interaktív műhelyek lehetőséget biztosítanak a szakemberek számára saját élmény megszerzésére, a jó gyakorlatok, módszerek és technikák kipróbálására, egyúttal pedig megismerhetik a szakmában dolgozó más szakemberek működését, személyiségét is, így bátorítjuk őket arra, hogy folyamatos szakmai fejlődésükhöz új és új inspirációt, mestereket keressenek és találjanak.

Az EMCC Akadémia az EMCC Magyarország legnagyobb rendezvénye és a szakma ünnepe is egyben. Az Akadémia jó lehetőséget nyújt az érdeklődők számára, hogy értesüljenek a coaching/mentoring/szupervízió területén zajló legújabb kutatások eredményeiről, az elérhető jó gyakorlatokról, valamint, hogy aktív részeseivé váljanak az EMCC Magyarország közösségének.

Ha szívesen fejlődnél velünk, itt találsz bővebb információt aktuális rendezvényeinkről.

Etika

Etikai kódex

2016 februárjában két szakmai szervezet, az EMCC és az Association for Coaching együttesen hozták létre és írták alá a Global Code of Ethics című dokumentumot, melyhez mára 9 szervezet csatlakozott. A csatlakozók teljes listája megtekinthető itt.

A Kódexet aláíró, tagsággal rendelkező szervezetek, elkötelezettek a coaching, a mentoring és szupervízió területén az etikai irányelvek és a kiváló gyakorlat alkalmazása és ösztönzése iránt. A szervezetek valamennyi tagja - beleértve az EMCC Magyarország tagjait is - szolgáltató és tanuló minőségükben önmagukra nézve kötelezőnek ismerik el a Globális Etikai Kódex elveit és előírásait. A Kódex összhangban van a Professzionális Coaching és Mentoring Charta („Professional Charter for Coaching and Mentoring”) tartalmával és az abban megfogalmazott követelményekkel.

A Kódex iránymutatásul szolgál. Nem írja elő részletesen, jogilag kötelező érvénnyel a tagok számára megengedett és tiltott cselekményeket, hanem a coaching, mentoring és szupervíziós tevékenység szakmai kiválóságának fejlesztése érdekében alkalmazandó, jó gyakorlattal kapcsolatos elvárásokat fogalmazza meg.

A Kódex öt fejezetből áll, és átfogja a tagszervezetek professzionális magatartással és eljárással kapcsolatos általános elvárásait (fogalmak, ügyfelekkel végzett munka, professzionális magatartás, kiváló gyakorlat), valamint tartalmazza az Etikai Kódex aláíró tagszervezetek listáját.

A Kódex angol és magyar nyelven is elérhető itt.

Etika a gyakorlatban

Kiemelten fontosnak tartjuk, hogy a Globális Etikai Kódex paragrafusai részleteiben is ismertek legyenek tagjaink számára annak érdekében, hogy mindennapi működésük során a gyakorlatban is használni tudják azokat. Ennek érdekében az alábbi szolgáltatásokat kínáljuk tagjaink számára.

Az Etikai klub célja, hogy a tagjaink megismerjék és rendszeresen forgassák a kódexet, hogy közösen gondolkodjanak etikai dilemmákról, ezáltal egy értékalapú közösség jöjjön létre. A klubban a kódex tartalmát követve szervezzük az alkalmakat, minden esetben beszélünk az adott rész tartalmáról, a klub házigazdája bemutat eseteket és természetesen a résztvevők is hozhatják saját eseteiket. A résztvevők a beszélgetés közben saját, illetve mások dilemmáin gondolkodva fejleszthetik etikai gondolkodásukat, megtalálhatják egyedi válaszaikat az egyes dilemmákra, ezáltal pedig fejleszthetik hivatás-személyiségüket.

Az Etikai klub évente 5 alkalommal nyitja ki kapuit. Ha szívesen csatlakoznál egyik kiscsoportos alkalmunkhoz, keresd a következő alkalmat aktuális eseményeinknél.

Sokszínűség és befogadás

Az EMCC globális szervezet, a világ 85 országában több mint 10.000 tagja van, célja pedig, hogy  a társadalom javát szolgálva a coaching, a mentoring és a szupervízió területén elősegítse a szakma és a szakemberek munkájának professzionalizálódását, az elérhető szolgáltatások minél magasabb színvonalát. Szervezetünk erejét az egyének és a csatlakozott országok sokféleségéből merítjük.

Az EMCC elismeri, hogy a tagországok között és a tagországokon belül eltérő hagyományok, kulturális gyakorlatok, törvényi és jogi keretek vannak. Az EMCC hisz abban, hogy a sokszínűségről és befogadásról szóló nyilatkozatunk felhatalmaz és iránymutatást ad számunkra szakmai sokszínűségi és befogadási törekvéseink megvalósításához.

Sokszínűségi nyilatkozat

Az EMCC Sokszínűségi nyilatkozata olyan magasszintű keretdokumentum, amely segíti a tagokat abban, hogy a sokszínűség és befogadás iránti pozitív elkötelezettségüket a mindennapi gyakorlatban, a szakmájuk gyakorlása során is alkalmazhassák.

A Sokszínűségről és befogadásról szóló nyilatkozat itt érhető el:

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram