Akkreditáció

Minőségbiztosítás
Szakmai kiválóság
Tapasztalat
Tanúsítvány
Végzettség
Megbízhatóság

Jelentősége

Az EMCC-nél az akkreditáció a minőségbiztosítás legfontosabb eszköze. Az akkreditáció megléte és szintje bizonyítja objektív módon a szakemberek szakmai felkészültségét, ezáltal komoly segítséget jelentenek a megbízók számára. A coach/mentor, szupervizor és team coach szakmai szervezetek - köztük az EMCC is - sokat tesznek azért, hogy a megrendelők, a szolgáltatások igénybevevői minél többet tudjanak az akkreditáció jelentéséről, tartalmáról. Fontosnak tartjuk, hogy a kiválasztási szempontjaik között előkelő helyen szerepeljen az akkreditáció megléte és szintje.

Mit bizonyít az oklevél az akkreditáltról?

  • elkötelezett a magas szintű szakmai sztenderdek iránt,
  • személyes szakmai kompetenciái megfelelnek az akkreditáció szintjének,
  • önreflektív működéssel képes rálátni erősségeire és fejlesztendőire,
  • folyamatos szakmai fejlődésben van, többféle forrásból és módon szerez ismereteket és tesz szert képességekre,
  • az ügyfélmunka eredményességét szupervízió által is biztosítja, emeli.

Miért érdemes szakemberként akkreditálódni?

  • megkülönböztet, mint professzionális coachot/mentort, szupervizort, team coachot vagy éppen képzési programot,
  • emeli a személyes szakmai hitelességet,
  • keretrendszert ad a személyes szakmai fejlődéshez,
  • minőségbiztosítást jelent az ügyfelek és megrendelők felé,
  • emeli a szakma sztenderdjeit és hitelességét,
  • az akkreditációs anyag összeállítása egyfajta vezetett szakmai leltározást és előretekintést biztosít,
  • növeli a szakmai önbizalmat, energiákat szabadít fel.

Coach/mentor akkreditáció

Coachként, illetve mentorként a következő 4 szinten lehet akkreditálódni: Foundation, Practitioner, Senior Practitioner, Master Practitioner.

A különböző szintek a következő felkészültséget bizonyítják:

Foundation

Azok számára aki

szeretnék megérteni a coaching / mentoring gyakorlati alkalmazását és rendelkezni a coachinghoz / mentoringhoz szükséges alapkészségekkel

arra készülnek, hogy coaching / mentoring beszélgetéseket folytassanak mások készségeinek és teljesítményének fejlesztésének támogatására

saját területükön / munkakörükben kívánják alkalmazni a coaching / mentoring megközelítést, és szeretnék világosan érteni, hogy saját coach / mentor szerepük hogyan illeszkedik szakmai szerepükbe

Practitioner

Azok számára aki

belső coachként / mentorként fognak dolgozni, vagy munkájuk fő részeként alkalmaznák a coaching / mentoring technikákat, vagy külső coachként / mentorként kezdenek el tevékenykedni

előreláthatólag kisszámú klienssel / kontextussal és saját tapasztalati területükön belül fognak dolgozni mások teljesítményének fokozásán, önbizalmának növelésén és képességeik szélesítésén

jellemzően korlátozott számú modellt, eszközt és folyamatot lesznek képesek alkalmazni

Senior Practitioner

Azok számára aki

professzionális coachként / mentorként fognak praktizálni - számos modell és keretrendszer felhasználásával

jelenleg és a jövőben is kliensek, kontextusok és szervezetek széles spektrumával kívánnak dolgozni

munkájuk során a következők fejlesztése áll fókuszban: fejlődés, a komplex és kihívást jelentő kapcsolatok kezelése és az ellentmondásos, változó körülmények közötti munkavégzés

Master Practitioner

Azok számára aki

professzionális coachként / mentorként fognak dolgozni, megteremtve saját koherens megközelítésüket - modellek és keretrendszerek széles skáláját alkalmazva

kliensek, kontextusok és szervezetek széles skálájával dolgoznak, vagy terveznek dolgozni

Az akkreditáció feltételei szintenként:

Akkreditációs szintFoundationPractitionerSenior PractitionerMaster Practitioner
Gyakorlati idő1 év3 év5 év7 év
Coaching órák száma50 óra100 óra250 óra500 óra
Ügyfelek száma5102040
Folyamatos szakmai fejlődés16 óra/év16 óra/év32 óra/év48 óra/év
Szupervízió1 óra/negyedév1 óra/negyedév1 óra/35 óra
(min.1 óra/negyedév)
1 óra/25 óra
(min.1 óra/negyedév)
Hozzáadott érték
a szakma számára
tagság szakmai
szervezetben
tagság szakmai
szervezetben
tagság szakmai
szervezetben
tagság szakmai
szervezetben
+
a szakma fejlesztése
Ügyfél visszajelzések száma5 db / utolsó 12 hónap5 db / utolsó 12 hónap5 db / utolsó 12 hónap5 db / utolsó 12 hónap
Etikai és Sokszínűségi
Kódexnek való megfelelés
a beadott dokumentum
egésze alapján értékelve
a beadott dokumentum
egésze alapján értékelve
a beadott dokumentum
egésze alapján értékelve
a beadott dokumentum
egésze alapján értékelve

A táblázat tartalma mobil eszközön vízszintesen is húzható!


Jelenleg 4 úton juthat el valaki az EMCC coach/mentor akkreditációja megszerzéséig. Ebből az első 2 leggyakoribb út a következő ábrán látható:

1.

A baloldali, kék ág a legegyszerűbb: egy EQA minősített coach/mentor képzés végén automatikusan megkapja az egyéni akkreditációt - az éppen aktuálisan meglévő gyakorlati időtől, óraszámtól és ügyfélszámtól függő szintűt (Foundation, Practitioner vagy Senior Practitioner vagy Master Practitioner). Ha ez alacsonyabb a képzés EQA szintjénél, akkor később, a feltételek későbbi teljesülésekor már teljesen automatikus a magasabb szint odaítélése.

2.

A jobboldali sárga ág az EQA minősített képzés elvégzése nélküli utat mutatja. Ebben az esetben az 1. úthoz képest extra feladat a kompetenciák bizonyítása a megcélzott szintnek megfelelően. (F, P, SP, MP). Ez a kompetencia indikátorok segítségével, esettanulmányokon keresztül történik. Ezért ez a “kék” útnál sokkal munkásabb (és költségesebb).

3.

A harmadik  lehetőség azoknak szól, akik régebben végeztek EQA minősített képzést, amikor még nem volt a végén automatikus az egyéni akkreditáció. Számukra évente kétszer úgynevezett 5-Day Sprint Challenge-et szervezünk, ami szintén egy egyszerűbb és alacsonyabb költségű utat biztosít. 5 nap alatt - igény szerinti konzultációs lehetőség mellett - elkészül az akkreditációs anyag és az értékelése is.

4.

A negyedik szintén egy speciális esetre nyújt megoldást: ha valaki rendelkezik ICF ACC vagy ICF PCC akkreditációval, és szeretne az EMCC-ben is egyéni coach/mentor akkreditációt szerezni, akkor azt a 2. úthoz képest könnyített módon teheti meg. A 8-ból 4 kompetencia területet kell csak bizonyítani (a másik négyet bizonyítottnak tekintjük a kompetencia rendszereink alapján), és vannak egyéb “beszámított” kritériumok is.
Ezzel az úgynevezett Bridge megoldással az ACC-vel Practitioner, a PCC-vel Senior Practitioner szintet lehet megcélozni.

A  2. és a 4. út esetén  az akkreditációra jelentkező közvetlenül az EMCC Globallal áll kapcsolatban az akkreditációs folyamat során.

Amennyiben szeretnél többet megtudni az akkreditációról vagy szeretnéd elindítani a saját akkreditációs folyamatodat és konzultációra van szükséged, keresd az EMCC Magyarország Akkreditációs szakmai igazgatóját (Ardai Zoltán, zoltan.ardai@emcchu.org).

Magyarországon 2014-ben születtek meg az első EMCC egyéni coach/mentor akkreditációk: egy Foundation és egy Senior Practitioner szintű.
2021 folyamán  a mentor/coach akkreditációval rendelkezők száma megduplázódott, év végére végére 58 tagunk akkreditálódott (a 4 szinten összesen). Ez a felfutás nagyrészt annak köszönhető, hogy elindult az EQA képzésekbe beépített egyéni akkreditációs rendszer, ami a legegyszerűbb és leggyorsabb módja a coach/mentor akkreditáció megszerzésének.

Team coach akkreditáció

Néhány éve indult el az egyéni team coaching akkreditáció - Individual Team Coaching Accreditation (ITCA). Jelenleg két szinten, Practitioner és Senior Practitioner szinteken érhető el. 12 team coaching kompetencia terület tartozik hozzá, ezek képezik az alapját a team coach képzések program akkreditációjának, a Team Coaching Quality Award-nak (TCQA).

Az egyéni team coaching akkreditációt kizárólag TCQA minősített team coach képzés elvégzésével lehet megszerezni. A TCQA szintje meghatározza az egyéni akkreditáció szintjét is (P vagy SP), és mivel a kritériumok teljesítése be van építve magába a képzési programba, így szinte automatikus az egyéni akkreditáció megszerzése a sikeres záróvizsgát követően.

A TCQA minősített képzés nélküli egyéni team coaching akkreditáció megszerzésének folyamata kidolgozás alatt áll.

Amennyiben szeretnél többet megtudni az akkreditációról vagy szeretnéd elindítani a saját akkreditációs folyamatodat és konzultációra van szükséged, keresd az EMCC Magyarország Akkreditációs szakmai igazgatóját (Ardai Zoltán, zoltan.ardai@emcchu.org).

Szupervizor akkreditáció

A szupervizor szakmának a legjobb coaching/mentoring gyakorlatok fejlesztésében betöltött kiemelkedő szerepe elismeréseképpen az EMCC Global létrehozta az EMCC Global Supervision Individual Accreditation (ESIA) nevű akkreditációt, és a hozzá tartozó képzési program akkreditációt (ESQA).
Mindössze egy szintje van, mely hat, szupervizor-specifikus kompetencia területet vizsgál. Az ESIA megszerzésének egyik alapfeltétele legalább Practitioner szintű EIA (coach/mentor egyéni akkreditáció) megléte.

Itt is a legkisebb energia- és időbektetést igénylő és legalacsonyabb díjú akkreditációs út, ha valaki ESQA minősítésű (vagy azzal egyenértékű) képzési programot végez el. A programba beépített akkreditációs elemek teszik ezt lehetővé. Aki nem rendelkezik ilyen végzettséggel, számukra is adott a lehetőség az ESIA megszerzésére - ekkor esettanulmányokon keresztül bizonyítani kell a szupervizor kompetenciák meglétét, valamint a folyamatos önreflektív gyakorlatot.

Amennyiben szeretnél többet megtudni az akkreditációról vagy szeretnéd elindítani a saját akkreditációs folyamatodat és konzultációra van szükséged, keresd az EMCC Magyarország Akkreditációs szakmai igazgatóját (Ardai Zoltán, zoltan.ardai@emcchu.org).

Képzés akkreditáció

Az EMCC Global képzési program akkreditációs rendszereket dolgozott ki, működtet és aktualizál minden olyan szakmai területen, melyeken egyéni akkreditációs rendszerrel rendelkezik. A képzések szakmai színvonalának sztenderdjei jelentik az adott szakma minőségbiztosításának első vonalát. Tapasztalati időt, ügyfélszámot vagy kontakt óraszámot nem lehet képzésen szerezni, ugyanakkor az EMCC Global által minősített képzéseken a szükséges szakmai kompetenciák, illetve az önreflexió gyakorlata elsajátítható.

Az utóbbi években az EMCC Global nagyszabású programokkal (pl. az évente megrendezett Global Provider Summit) vonja be a képzési programok működtetőit a képzési program akkreditációs rendszerek folyamatos fejlesztésébe. Az egyik legfontosabb, stratégiailag is legjelentősebb, nemrégiben megvalósult fejlesztés az egyéni akkreditáció szinte minden feltételének beépítése a képzési programba. Ez teszi lehetővé, hogy a képzés sikeres elvégzése szinte automatikusan az egyéni akkreditáció megszerzését is jelentse.

Jelenleg a következő képzési program akkreditációk szerepelnek az EMCC Global portfóliójában:

  • coach/mentor képzési programok: European Quality Award (EQA)
  • team coach képzési programok: Team Coaching Quality Award (TCQA)
  • szupervizor képzési programok: EMCC Global Supervision Quality Award (ESQA)
  • Vállalati belső coaching/mentoring programok: Coach/mentor Programme Manager Training Quality Award (PMQA)   

Ezeken kívül létezik még egy képzési program akkreditáció, ami rövidebb, a coach/mentor képzés egy-egy modulját vagy területét fedi le, és például 50 óra (Practitioner szint) vagy 100 óra (Senior Practitioner szint) időtartamú. Ezek az úgynevezett EQA Bespoke Programme-ok, melyeket szintén lehet az EMCC Globállal akkreditáltatni.

Amennyiben szeretnél többet megtudni a képzési program akkreditációkról vagy programvezetőként szeretnéd elindítani a programod akkreditációs folyamatát és konzultációra van szükséged, keresd az EMCC Magyarország Akkreditációs szakmai igazgatóját (Ardai Zoltán, zoltan.ardai@emcchu.org).

Dokumentumok

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram