Kutatás

Úttörő szellemiség
Gyakorlat-orientáltság
Nemzetköziség
Együttműködés
Tudásmegosztás
Tudományos igényesség

Mi a kutatás?

A kutató szerepe az új tudás létrehozása. Ez magában foglalja a már létező ismeretek feltérképezését és rendszerezését, új kérdések megfogalmazását és ezek gyakorlati vizsgálatát, az eredmények értelmezését valamint az így létrejött új ismeretek megosztását a szakmai közösséggel. A kutatás lényegének sokan a kérdések gyakorlati vizsgálatát tarták, de nem szabad megfeledkeznünk arról, hogy a folyamat többi lépése nélkül ez nem sokat ér. A kérdések vizsgálata általában egy kutatási feltételezés – egy hipotézis – megfogalmazásával kezdődik. Ezt szisztematikus adatgyűjtés és adatelemzés követi melyek nyomán a kezdeti feltételezés megerősíthető, vagy megcáfolható ezzel pedig a kutatási kérdés is megválaszolható. Az EMCC globálisan és Magyarországon is számos kutatási- és elemzési módszer alkalmazására nyitott.

A kutatás alapvetően kérdések megválaszolásáról szól. A coaching, a mentorálás és a szupervízió gyorsan fejlődő, gyorsan változó szakmák. Alkalmazásuk során számos új kérdéssel találkoznak az érintettek: a szakemberek, ügyfelek és a megrendelők. A kutatás feladata így az, hogy olyan válaszokat nyújtson ezekre a kérdésekre melyek hosszú távon is megbízhatóak és kellő mértékben alátámasztottak. Ezt a tudományos kutatási eljárások alkalmazása biztosítja. A kutatásra alapozott új tudás segít megerősíteni ezen szakmák megbízhatóságát és olyan jó gyakorlatok kialakításához járulhat hozzá melyek növelhetik a szakmai folyamatok eredményességét és hasznosságát.

Az EMCC Global víziója, hogy a coaching, mentorálás és szupervízió meghatározó szakmai szervezete legyen. (Angolul a „Go to body of coaching, mentoring, and supervision” kifejezést tartjuk a legkifejezőbbnek erre.) Az EMCC Global Kutatási területe ehhez a gyakorlat és a kutatás közötti távolság áthidalásában játszott vezető szereppel kíván hozzájárulni.

Hogyan kutatunk?

AZ EMCC Magyarország fő kutatási célkitűzései a következők:

  • Informálni a szakmát a coaching, mentoring és szupervízió területét érintő kutatásokról, újításokról és fejlesztésekről.
  • Segíteni a tagságot és a szakmai közösséget az új tudás elérésében és felhasználásában.
  • Támogatni az új tudás létrehozását: kezdeményezőként és támogatóként szerepet vállalni a kutatási projektekben.

Az EMCC Global már alapítása óta kiemelt figyelmet fordít a kutatás kérdésére. Legyen szó akár a kompetencia-rendszerünk kialakításáról és fejlesztéséről, a rendszeres kutatási konferenciákról vagy a kiadványokról, az EMCC törekszik a magas színvonalú kutatás támogatására.

A kutatást a sok gyakorló szakember amolyan távoli dologként kezeli. Az EMCC-nél hiszünk abban, hogy ennek nem így kell lennie. Egyrészt úgy gondoljuk, hogy minden gyakorló coach (és mentor és szupervízor) aktív felhasználója a kutatási eredményeknek. Szakmai képzésük, akkreditációjuk és továbbképzéseik során mindannyian olyan tudásra vágynak mely bizonyítottan működik, mely „garantáltan” segíti őket. Másrészt a gyakorló szakemberek tudják a leghitelesebb kérdéseket megfogalmazni a kutatók számára, hiszen ők azok akik nap mint nap találkoznak a szakma határaival és a szakmában érintettek kíváncsiságával. A szakmai önreflexió gyakorlásával, szisztematikus önfejlesztéssel, a tapasztalataik megosztásával és szakmai kíváncsiságuk fenntartásával a gyakorló szakemberek aktív részeseivé válhatnak a kutatási folyamatoknak, ezzel is hozzájárulva a kutatás szakmai integrációjának.

Az EMCC Magyarország a kutatási folyamat teljes spektrumában érdekelt. Saját kezdeményezésű projektjeink mellett összekötő – platform – szerepet játszik a hazai coaching kutatásokban. Közösséget és kapcsolatokat építünk a kutatási folyamat érintettjei: oktatási-kutatási intézmények, kutatók, hallgatók, szponzorok között, lehetővé téve azt, hogy egy-egy izgalmas kutatási kérdés köré idővel valós kutatási projektek épüljenek fel. Szakmai rendezvényeinkkel – szakmai estekkel, konferenciákkal és az Akadémiával – teret biztosítunk az új ismeretek terjesztésének és az aktív szakmai eszmecserének.

Önkénteseinkre munkájával pedig aktívan dolgozunk aktuális kutatási feladatokon, legyen szó globális projektekben való részvételről, magyarországi kutatások támogatásáról vagy épp az aktuális coaching, mentoring és szupervíziós tudás elérhetővé tételéről.

Vegyél részt!

Az EMCC Magyarország önkéntesekből álló kutatási csoportot működtet a kutatási igazgató vezetésével. A csoport tagjai a következő feladatokkal foglalkoznak:

  • Kapcsolatépítés: az EMCC kapcsolatainak megerősítése a coaching kutatásban érintett más szervezetekkel. Legyen szó egyetemekről, képzőhelyekről, más coaching-szervezetekről: ezt a műfajt csoportosan jó játszani.
  • „Tudásfigyelés”: a médiafigyelés mintájára azon médiumok listájának összeállítása, melyeken át hiteles híreket kaphatunk a coaching/mentoring/szupervíziós kutatásokról, újdonságokról. A megjelenő anyagok rendszeres szemlézése, majd a hírek megosztása könnyen befogadható formában a tagsággal, a közösséggel.
  • „Tudás-kirakós”: lényegretörő összefoglalók készítése egy-egy igényes tanulmányról, könyvfejezetről.
  • Webinar sorozat: Videós anyagok (interjúk, tudósítások) elkészítése rendszeres időközönként, melyek részletesebben boncolgatnak egy-egy témát.
  • Tudás-fejlesztés: Saját kutatási projektek kivitelezése az önkéntesek ötletei alapján.

Ha megszólítva érzed magad, Ács Adrienn (adrienn.acs@emcchu.org) örömmel várja a jelentkezésed!

Módszertani tanácsadó testület

Az EMCC Magyarország Módszertani tanácsadó testülete azért jött létre, hogy kutatási-, kutatásetikai kérdésekben támogatást nyújtson a témában elmélyülni kívánó szakembereknek. A testület célkitűzése, hogy tanácsadással, véleményezéssel segítse a magyarországi kutatásokat ill. lehetőséget teremtsen az ígéretes témák kutatásetikai hátterének megteremtésében. Amennyiben coaching-, mentoring- vagy szupervízió témában tervezel kutatást indítani és ezzel kapcsolatban már nagyrészt kész koncepcióval rendelkezel, akkor örömmel segítünk ennek továbbfejlesztésében. A tanácsadó testülettel való kapcsolatfelvételhez írj e-mailt Ács Adriennek, az EMCC Magyarország kutatási igazgatójának az adrienn.acs@emcchu.org címre.

A testület jelenlegi tagjai

Horváth László

Horváth László PhD, az Eötvös Loránd Tudományegyetem Pedagógiai és Pszichológiai Karának adjunktusa. Andragógusként, illetve vezetés és szervezés szakos közgazdászként elsősorban a felnőttek és a szervezetek tanulásának sajátosságait kutatja, melynek egyik aspektusa a coaching is. Az elmúlt években több kutatási projektben is részt vett, jelenleg saját poszt-doktori kutatását vezeti, így sok tapasztalatot gyűjtött már a kutatások módszertani, illetve kutatásetikai dimenzióinak megtervezésével kapcsolatban. Korábban a kar Kutatásetikai Bizottságának doktorandusz hallgatói tagja volt, illetve hazai és nemzetközi hallgatók témavezetése kapcsán is számos kutatásmódszertani és kutatásetikai kérdéssel találkozott. Ezeket a tapasztalatokat szívesen hasznosítja és támogatja vele a coach szakmai közösség azon tagjait, akik valamilyen kutatás megvalósításában gondolkoznak.

Kiss Olga

Kiss Olga PhD,  a Budapesti Corvinus Egyetem oktatója, a Pécsi Tudományegyetem Business coach képzésének vendégoktatója. Doktori címét a Budapesti Műszaki Egyetem Tudományfilozófia és Tudománytörténet Doktori Iskolájában szerezte. Az EMCC Magyarország alapító tagja, amelynek 10 éven át volt a vezetőségi tagja is. Korábban a Corvinuson (és jogelődjein) a Gazdálkodástani és Közgazdaságtani PhD programokban, a Szegedi Tudományegyetem Doktori Programjában és az International Studies Centerben tanított angol és magyar nyelven tudományelméletet, kutatásmódszertant, valamint a Glasgow University Summer Schoolban online kvalitatív kutatást. Jelenleg – többek közt – a BCE Politikatudományi képzésében tanít kvalitatív kutatásokat.

Mármarosi András

Dr. Mármarosi András, szervezetfejlesztő, tréner és executive coach. Jelenleg az Innovators Partnership partnere, mellette a Corvinus Egyetemen tanít félállásban Stratégiai menedzsment, Stratégiai és szervezeti modellek tárgyakat magyar és nemzetközi hallgatóknak. Kutatási érdeklődése fókuszában a vezetés (leadership), azon belül is a hübrisztikus vezetés áll. Emellett óraadóként a Károli Gáspár Református egyetemen oktat Szervezeti magatartás és Szervezeti tanulás tárgyakat is posztgraduális képzés keretében. Szakmai pályafutása kiemelkedő része volt a GROW Csoportban eltöltött 16 év, ahol a cég partnere is volt, illetve a tanácsadási üzletágat vezette. Emellett dolgozott korábban a MOL-ban tudásmenedzsment vezetőként és a PWC-ben a People&Organisation csapat élén.

Csigás Zoltán

Csigás Zoltán az EMCC Magyarország volt kutatási igazgatója, az EMCC International volt nemzetközi kutatási alelnöke.

Kutatási irányelvek

Az EMCC Magyarország, a coaching-, mentorálás- és szupervízió területeinek szakmai fejlesztése érdekében örömmel támogat különböző kutatási kezdeményezéseket. Az alábbiakban összefoglaljuk az ezzel kapcsolatos kulcspontokat:

Kutatási kérdések

  • Az EMCC Magyarország alapvetően nyitott bármilyen a coaching, mentorálás vagy szupervízió területét vizsgáló kutatási kérdésre.
  • A folyamatok működési mechanizmusát, eredményességét és hatásosságát vizsgáló kérdéseket kiemelten fontosnak tartjuk.
  • Nyitottak vagyunk a coaching, mentorálás, szupervízió területének tágabb vizsgálatára, például az érintetti kör kapcsolatainak vizsgálatára.

Kutatási koncepció és módszertan

  • Az EMCC Magyarország a coaching, mentorálás és szupervízió területéhez kapcsolódó új tudás létrehozását célzó kutatásokat támogatja. Az új tudás magában foglalhatja a deskriptív – leíró – kutatásokat. (Például: milyen gyakorisággal alkalmaznak bizonyos eszközöket a magyarországi gyakorló coachok?) Az EMCC Magyarország nem támogat közvélemény- kutatás jellegű felméréseket.
  • Az EMCC Magyarország bármilyen nemzetközileg is elfogadott kutatási- és elemzési módszertan alkalmazására nyitott.
  • Fontos, hogy a kutatási terv ill. módszertan rendelkezzen megfelelő etikai engedéllyel.
  • Fontosnak tartjuk, hogy a kutatási koncepció értékítélet mentes legyen. Bármi is képezze a kutatás tárgyát. Természetesen tisztában vagyunk azzal, hogy bizonyos kérdések vizsgálata értékítélethez közelítő eredményre vezethet. (Például: hasznos-e egy bizonyos módszertan alkalmazása a coachingban?) Az ilyen kérdések esetében fontosnak tartjuk, hogy a kutatás tárgya objektív kritériumok mentén mérettessék meg ill. a kutatási módszertan fair legyen.
  • Fontosnak tartjuk, hogy a kutatási koncepció illeszkedjen az EMCC Magyarország által képviselt értékekhez.

Publikáció és tudásmegosztás

  • Az EMCC Magyarország fontosnak tartja, hogy az általa támogatott kutatások során a projekt kommunikációjában említésre kerüljön az EMCC Magyarország szerepvállalása.
  • Az EMCC Magyarország elvárja, hogy a kutatási projektek releváns eredményeit a projekt vezetői megosszák a szakmai közösséggel és az EMCC Magyarország tagságával.

Szerepvállalás

Az EMCC Magyarország különböző módokon, például szakmai hálózatának elérésével, szakmai javaslatokkal (lásd még: Módszertani tanácsadó testület) tudja támogatni a különböző projekteket.

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram